Grafik Tasarım Nedir ?

Grafik Tasarım – Graphic Design, bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, büyük boy sokak afişi (billboard) basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi tasarımları yazılı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlayan ve çizen kişileri yetiştiren eğitim dalıdır.

Grafikerler; reklam ajanslarında, grafik tasarım stüdyolarında, matbaa ve gazetelerde, etiket baskı yerlerinde, serigrafçılarda, film ve renk ayrımı atölyelerinde, reklam ve tasarım departmanı olan şirketlerde, web sayfası tasarımı yapan firmalarda ve freelance olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılar; görsel ve dijital sektöründe tamamında çalışabilirler. Ayrıca art direktör olabilir ve reklam ajanslarında kreatif işler yapabilirler. Sosyal medya mecralarında çalışabilir, filmler için storyboard’lar çizebilir ve 2D ya da 3D modelleme yaparak oyun sektöründe çalışabilir, animasyon yapabilirler.

Vektörel Nedir ?

Matematiksel ifadelerle çizilen detay kaybetmeyen çizgisel bir grafik türüdür.

Png Nedir ?

Transparanlığı desteklediği için günümüzde logoların genel kullanım alanlarıdır.

Font Nedir ?

Grafik tasarım ürünleri üzerinde kullanılan yazı tiplerine font denir.

Tipografi Nedir ?

Yazıların harf ve semboller kullanılarak, boyut, font boşlukları bakımından  tasarlaması sanatıdır.

İllüstrasyon Nedir ?

Görsel anlatım öğelerinin tamamen hayal ürünü çizgilerle resmedildiği bir çizim ve tasarım şeklidir.

Jpeg Nedir ?

(Joint Photographic Experts Group) formatında sayısal bir fotoğrafın bellekteki yeridir.

Çözünürlük Nedir ?

Bir görüntünün oluşmasını sağlayan piksellerin toplam sayısıdır.

Punto Nedir ?

Yazı tipinin ölçü birimidir. Harflerin büyüklük ve küçüklüğünü ifade eder.

Degrade Nedir ?

Genelde zemin için kullanılan, koyu renkten açık renge ya da bir renkten başka bir renge geçiş işlemidir.

Grafik Nedir ?

Harf, sözcük, cümle, fotoğraf, biçim ya da renkleri, sayfa üzerinde orantılı ve göze hitap eden bir kullanma şeklidir.

Grafik Tasarım Programları Nelerdir ?

Günümüzün vazgeçilmez teknolojisi ile gelişen bilgisayar ve bilgisayar yazılım programları, kullanıcılar için pek çok alternatifi sunmaktadır. Bu alternatifler grubuna dahil olan grafik tasarım programları da bir kullanıcının özgür ve sınırı olmayan bir çok tasarımı, geliştirilebilir resimleri, tasarım animasyonu, çizim ve oluşturulmak istenen bir ürünün taslağı ve üç boyutlu görüntüleri gibi birçok çalışmanın profesyonel eller ile biçimlendirilerek hayat bulması olarak düşünülebilir.

Grafik tasarımın en başlıca özelliği görselliğe dayanan bir iletişim unsuru olmasıdır. Bu iletişim, insanların dikkatini çeken, benimseten ve iyi bir tasarım gerçekleştirildiği zaman güven duygusunu, ürün ve hizmete dayalı olarak sağlayan grafik tasarımların sonuçlarında kendisini göstermektedir. İyi bir grafik tasarımı için, iyi bir program şarttır. Ayrıca bu programı destekleyecek ve çalışmasını sekteye uğratmayacak bir bilgisayarın donanım özellikleri de yapılan işin kalitesini ve verimini tetikleyecektir.

Bugün internet üzerinde bir web, bir ürünün görsel çalışması, markası veya hayal üzerine kurulan sanatsal tüm içerikler normal günlük hayatımızda, grafik tasarım programları ihtiyacı gerektiren bir zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır.

Grafik tasarım programının içerisinde, bir kullanıcının özgürce şekillendirebildiği, fakat belirli bir simetri, oran, karşıtlık ve ölçü durumlarına göre titizlikle dikkat ettiği bir dizi unsurları taşır. Bu açıdan kullanılacak grafik tasarım programı sayılıdır ve işlevleri birbirinden farklı olarak, kurulduğu yazılım altyapısına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Peki sizin için önerilen ve kullanım bakımından verimi en çok alabileceğiniz en iyi grafik tasarım programları nelerdir?

Corel Draw

Genel olarak kullanım amacı baskı grafiği üzerinedir. Bu amaçla kullanımı daha yaygın olarak kullanılan Corel Draw, kartvizit, el ilanı, broşür, kurumsal kimlik gibi matbaa ürünlerinin baskısı, dijital baskı, reklam tabelaları, tekstil firmaları gibi tasarımlar için tercih edilen bir programdır. Corel Draw vektör tabanlı tasarım programı olarak kurulmuştur ve 1989 yılında kullanıcılar için aktif bir grafik tasarım olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kolay bir arayüzüne sahip olarak otomatik çizim olanağı ile, yeni başlayan kişiler için iyi bir başlangıç olarak Corel Draw programı tavsiye edilmektedir.

Adobe Illustrator (Ai)

Corel Draw gibi vektörel tabanlıdır. Kullanım alanı bakımından oldukça zengin ve hemen hemen her firma tarafından kullanılan gelişmiş bir grafik tasarımı programıdır. Adobe Illustrator programı daha çok baskı için kullanılmaktadır. Bu baskılarda, el ilanı, broşür, kitap, dergi, gazete ve kartvizit gibi çalışmalar Illustrator programı yardımıyla hazırlanmaktadır. Gelişmiş bir vektörel tabana sahip olduğu için üzerinde daha çok profesyonel tasarımcılar çalışmaktadır. Piksel sorununu ortadan kaldırarak bir resmin boyutunun küçülüp veya büyütülmesi durumunda herhangi bir görüntü bozukluğu yaşamadan ayarlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca Illustrator programı bir kullanıcının düşüncelerini tam olarak yansıtabildiği bir tasarımı, bu program üzerinden gerçekleştirebilme imkanına sahip olabilmektedir. Bir bilgisayar menüsü gibi basit bir kullanım arayüzü vardır. Bu menüler sayesinde dosyaları rahatlıkla yönetebilir ve kullanmak istediğiniz amaca yönelik düzene oturtabilirsiniz.

Adobe InDesign

Tasarım anlamındaki yaratıcılık, Adobe InDesign programı sayesinde mümkündür. Bir kullanıcının kendini geliştirebilmesi, tasarımını yaptığı görseller üzerinde değişiklik yapıp onu kendine özgü bir şekilde ele almasına yarayan kolay ve detaycı kullanıcılar için bir potansiyele sahiptir. Adobe Photoshop sürümleri ile uyumlu olarak çalışarak, bir kişinin birden çok resmi türlü renk, gölge ve diğer ölçü ayarlarını bir kullanıcının kendine özgü bir şekilde yaratıcılıkla kullanmasına yardımcı olan bir altyapıya sahiptir. Dünyada New York Times gibi çok bilinen kuruluşlarda Adobe InDesign programını kullanmaktadırlar. Çok sayfalı tasarımları mümkün kılan Adobe InDesign ile çok sayfalı katalog, gazete ve kitap gibi çalışmalarınızı tek yerden rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Adobe Photoshop (Ps)

Çok fazla seçenekleri ile birden çok değişikliğin özgürce yapılabildiği, istenmeyen ve gizlenmesi gereken bir yazının veya resmin diğer resim üzerinde kaybolmasını veya hafifçe belirlemesini sağlayabildiğiniz çok yönlü bir programdır. Adobe Photoshop amacı, bir resmin üzerine başka bir resim ile yeni bir tasarımı ortaya çıkartmaktır. Ya da resimleri birleştirerek farklı hayal gücüne dayalı tasarımlarda yapılabilmektedir. Adobe Photoshop pixel tabanlı bir tasarım programıdır. Günümüzde sürekli gelişen ve güncellenen sürümleriyle kullanıcılar için pratik ve özgür tasarımlarını yansıtabildikleri birçok fonksiyon özelliğini içerisinde barındırmaktadır.

Adobe Flash ve ActionScript

ActionScript, Flash’da kullanılan bir kodlama dili olarak bilinmektedir. ActionScript ile uygulamalarınızın normal dışı seyreden karmaşık işlevler eklenebilmektedir. Daha çok web tasarımı için kullanılmaktadır. Bu yüzden ActionScript kendi veri sistemindeki anahtar sözcüklere uyarak işlevlerini buna göre yerini getirmektedir.

Adobe Dreamweawer

Adobe’nin diğer gelişmiş programlarından biri olan Dreamweawer web sayfaları üzerinde değişiklik, geliştirme ve yeni tasarımların oluşturulması üzerine yardımcı olan bir web geliştirme programıdır. Html editörlerinden biridir ve bir sayfa tasarlarken kullanıcılara sunduğu özellikler fazla ve kullanımı oldukça kolay bir programdır. Tüm grafik tasarımı programları belirli bir amaç için, kullanıcıların isteklerine göre tasarımlarını, hayallerini, düşüncelerini ve bir iş amacıyla gerçekleştirmek istediği projeleri bu yardımcı programlar ile sağlanması, gelişen teknolojinin bir kısmını yansıtmaktadır. Bir grafik tasarım programı ile bir kullanıcı düşüncelerini sanal ortamda gerçeğe dönüştürebilir, oluşturmak istediği bir dünyayı sanal ortamda grafik tasarım programları sayesinde gerçekleştirebilir. Bir firma ürünleri için, bir reklam veya katalog için pazar payında daha iyi yer edinebilmek amacıyla bu grafik tasarımlarını yapan kullanıcılara ihtiyaç duyar. İnternet ortamındaki rekabet, diğer firmalardan daha iyi olabilmek ve günümüzün zorunlu ihtiyacı haline gelen internet reklamcılığı için, bu programlara ve tasarımlarına ihtiyaç vardır.

Grafik Tasarım ve Matbaa Terimleri

Grafik tasarımcılık, günümüzde, özellikle reklamcılık alanında ama tabii ki daha birçok alanda da gerekliliğini ispatlamış bir meslek halini aldı. Biz de sizler için grafik tasarımın hem daha kolay anlaşılabilmesi hem de grafik tasarımın temel terimlerinin bir arada bulunabilmesi adına temel grafik tasarım terimlerinden oluşan bir liste hazırladık:

Grafik: Yenilik ve çekicilik oluşturarak birbirinden farklı bir çok harf, sözcük, cümle, fotoğraf, biçim ya da renkleri bir araya getirerek kağıt üzerine orantılı bir şekilde yerleştirme sanatıdır. Grafik kelimesi eski yunan dilindeki ‘grapnein’ kelimesinden dilimize uyarlanmıştır.

Grafiker: Grafikerler, basılması istenilen ürünleri alarak bu ürünleri baskı için hem estetik unsurları göz önene alarak hem de yazılar ve görselleri iş niteliğine ve firmanın kurumsal kimliğine uygun hale getiren kişilerdir.

Tasarım: Ortaya çıkarılacak sonucun planlanmasına dair yapılan ve yaratıcılık gerektiren bir eylemdir.

Grafik Tasarım: Grafik tasarım, oluşturulan bir mesajı iletmek, görselleri geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek adına bir düzlem üzerine iki ya da üç boyutlu olarak yapılan tasarımların adıdır.

İletişim: İki insan ya da iki grup arasında gerçekleşen her türlü bilgi, duygu, düşünce ve davranış alışverişine verilen addır.

Grafik iletişim: Yazılar, resimler, fotoğraflar gibi başlıca grafik ögelerinden oluşan görsellerin değiş tokuşuna verilen addır.

Hedef kitle: Bu kitle, grafik tasarım sonucunda hazırlanan mesajların iletileceği kitledir. Bu kitlenin ilgi alanları detaylı olarak tanımlanmalıdır. Aynı zamanda bu kirleler bir kurumun yapacağı uygulamalardan dolaylı ya da dolaysız olarak etkilenecek insanları ifade eder.

Reklam: Bir firma, ürün ya da hizmetin çeşitli araçlarla kamuoyuna tanıtılması işlemidir.

Görsel malzeme: Görsel malzeme, bir firma adına basılacak olan tüm malzemelerin genel adıdır.

İsim plakası: Yayınlarda, başlığın bulunduğu, grafiksel ögelerlede desteklenen bölgenin adı.

Künye: Bir yayının tüm iletişim bilgilerini, yani adını, adresini, telefon veya faks numaralarını ya da e-mail adreslerini kapsayan bölge.

Simgesel işaret: Simgesel işaret kavramı, bir ürünü ya da düşünceyi simgeleye kavramlardır. Trafik levhaları ya da sigara içilmez levhaları bunlara örnek verilebilir.

Piktogram: evrensel nitelikler taşıyarak, yalın ve herkes tarafından anlaşılır halde çizilen, nesnel ögelerin stilize edilmiş biçimidir. Sigara içilmez işareti buna bir örnek olarak kabul edilebilir.

Kurum kimliği: Bir kurumun, yazışmaların da ya da kartvizit gibi tanıtım amaçlı baskı ögelerinde, sürekli olarak sabit tutulan kurum imajına verilen addır.

Slogan: Firmaların hafızalarda kalıcılıklarını artırmak için kullanılan, kısa ve etkili tanıtım sözleridir.

Logo: Bir kurumu tanıtmak adına oluşturulan, firmanın amblemi niteliğini de taşıyan, iki ya da daha fazla tipografik karakterin bir araya getirilmesiyle oluşturulan ürünlerdir.

Silme: Tasarımda, görsel malzemeni sayfada hiç boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilmesidir.

Forma: Kitap, dergi gibi ürünlerin tasarımında sıkça kullanılan, sayfaları genellikle 4, 8, 16 ya da 32 sayfadan oluşan birimlere bölmeye verilen addır.

Vinyet: Sayfa düzenleme işlemlerinde, sayfanın zeminine ya da kenarlarına uygulanan çeşitli süs figürlerine verilen addır.

 

Broşür: Firmaların ürün ve hizmet bilgilerini tanıtmak amacıyla hazırladıkları ürünlerdir.

Afiş: Firma tanıtımlarını yapmak amacıyla hazırlanan, genellikle iç ve dış duvarlara asılan ürünlerdir.

Billboard: Klasik olanları 300×200 boylarında, genellikle araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde bulunan reklam levhalarına verilen addır. Billboardlar üzerinde reklamlar 4 parçadan 10 parçaya kadar çeşitlilik gösterebilir.

Ambalaj: bir ürünü dış etkenlerden korumak ve aynı zamanda ürün markasının reklamını yapmak amacıyla kullanılan, birçok farklı malzemeden üretilen ürünlerdir.

Eskiz: Tasarım aşamasında, çeşitli unsurların sayfa üzerinde nasıl görüneceğini test etmek amacıyla yapılan genelde karakalem olarak hazırlanan taslaklardır. Fikir taslakları ve gelişmiş taslak olarak ikiye ayrılırlar. Fikir taslakları, akla gelen fikrin hemen kağıda dökülmesiyle oluşurken, gelişmiş taslaklar ise fikir taslaklarını daha da detaylandırarak oluşturulan taslaklardır.

Perspektif: Perspektif, iki boyutlu yüzeye üç boyutlu cisimleri çizme methodudur.

Mizanpaj: Mizanpaj, düzenleme anlamına gelir. Bir araya getirilecek grafik ögelerinin belli bir çerçeve içerisine bir düzen halinde yerleştirilmesi işlemidir.

Görsel hiyerarşi: Tasarımlardaki görsel ögelerin sırası belirlenirken, verilmek istenen mesaja göre bazen resim, bazen renk ya da boşlukların baskın olarak öne çıkartılmasıdır.

Orijinal: Çoğaltılmak üzere tarayıcıdan geçirilerek hazırlanan ya da üretilmeden önce filmi çekilen tire veya yanton resimlerdir.

Diapozitif: Saydam bir yüzey üzerine alınmış, projeksiyonlarda da kullanılabilen slayt türlerine verilen addır. Matbaacılıkta daha çok görüntü kalitesi açısından tercih edilirler.

İllüstrasyon: Başlık, slogan ya da yazı metni gibi görsel anlatım ögelerinin etkin kullanıldığı, grafik tasarım unsurlarına verilen addır.

Motion- Blur: Durağan bir görüntüde, nesnelerin hareketliymiş gibi görünmesi tekniğidir.

Animasyon: Resimleri ve hareketsiz cisimleri, gösterim sırasında hareket duygusu verecek şekilde düzenleme tekniğidir.

Simetri: Grafik tasarımda iyi dengelenmiş ve orantılanmış parçaların oluşturduğu yapıdır.

Asimetri: Simetrinin tersine, birbirine benzemeyen parçaların, orantısızlığa dayanan, dinamik bir biçimde bir araya gelmesiyle oluşan yapıdır.

Degrade: Zemin denemelerinde kullanılan, bir renkten başka bir renge geçiş işlemi.

Opak: Işığı geçirmeyen düzenleri ifade eden bu terim daha çok fotoğrafçılıkta karta basılmış fotoğraflar için kullanılır.

Doyma: Renklerin şiddetinin, rengin açık ya da koyu olmasına göre değişiklik göstermesinin ifade ediliş biçimidir. Açık renkler, koyu renklerden daha az doymuşlardır.

Recto: Bir kitabın, süreli yayının ya da benzeri ürünlerin, sağ taraftaki sayfalarına verilen addır. Bu sayfalar her zaman tek sayı niteliğini taşır.

Verso: bir kitabın, süreli yayının ya da benzeri ürünün, sol taraftaki sayfalarına verilen addır.

Cilt payı: Basılı alanla sayfanın ciltlenecek kısmının arasında kalan bölgeye verilen addır.

Donuk sayfa: Roman sayfaları gibi tekdüze şekilde düzenlenmiş sayfalardır.

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur ?

 • A3 denince aklınıza Audi yerine kağıt boyutu geliyorsa,
 • Bir broşürdeki bütün hataları ilk görüşte görüyor ve krize giriyorsanız,
 • Espas aralığı nedir, nasıl olmalıdır? bunu biliyorsanız,
 • Photoshop’u yalayıp yuttuysanız,
 • Mac kullanıyorsan ya da hayaliyle yanıp tutuşuyorsan
 • Grafik Tasarım okuyorum dediğinde “hee reklam yani, televizyon falan gibi..” denilmesinden bıktıysan,
 • 6 ay kursa gitmiş insanların senden daha iyi yerlerde yıllardır çalıştığını görüp sinir oluyorsan,
 • “Grafiker” diye hitap edenlerin arkasından böyle sinirleniyorsan,
 • Aklına bi fikir gelince “Acaba bunu daha önce yapan olmuş mudur?” diye düşünüyorsan,
 • “Sen bunu yapmışsın ama bu olmamış.” denildiği zaman canın sıkılıyorsa,
 • Sabaha kadar çalışıp bir sürü çizim yapman gerekiyorsa,
 • Herkes uyuduğunda yanında kalan tek dostun kahve olduysa,
 • TEBRİKLER!! Nur topu gibi bir Grafik Tasarımcı oldun.